top of page

Profesjonalny portret  biznesowy

sesja fotografii wizerunkowej, portret biznesowy w studio, w biurze, w plenerze

fotosceny

 Zapraszam do skorzystania z mojej oferty realizacji sesji fotografii biznesowej

Portrety biznesowe są wykonywane w celu zamieszczenia ich na oficjalnych stronach firmowych, w stopkach mailowych, w aplikacjach wewnątrz firmowych do wzajemnej komunikacji, w profilach firmowych prowadzonych w mediach społecznościowych. Oprócz formy elektronicznej, zdjęcia biznesowe są bardzo często wykorzystywane w formie drukowanej - w materiałach firmowych, gazetkach i broszurach, na identyfikatorach, w niektórych przypadkach również na wizytówkach. Często są również wykorzystywane w materiałach zamieszczanych w oficjalnej prasie - pismach branżowych oraz czasopismach. Jak zatem widać, jeden portret biznesowy może mieć naprawdę szerokie zastosowanie. 

Video Business Portrait

Video Business Portrait

Odtwórz Wideo

Portrety widoczne na zewnątrz firmy - na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, na wizytówka czy też innych formach drukowanych, przyczyniają się do budowy profesjonalnego wizerunku, wzmacniając wiarygodność firmy. W zdecydowany sposób wpływają także na zdobywanie zaufania i sympatii potencjalnych klientów, wyróżniając się przy tym na tle konkurencji. W narzędziach wewnętrznych firmy stanowią ważny element kultury organizacyjnej, integrują pracowników, ułatwiają komunikację.

Dobry portret biznesowy musi spełniać wszystkie wymagania co do efektu końcowego, dlatego od fotografa wymagane jest bardzo duże doświadczenie oraz znakomita wiedza techniczna. W każdym przypadku powinien w pierwszej kolejności wysłuchać jakie są oczekiwania, ale także podzielić się własnymi pomysłami lub radami. Na tej bazie powinien stworzyć koncepcję realizacji i zaproponować kilka wariantów dostosowanych do wymagań. W przypadku koncepcji realizacji sesji wizerunkowej w siedzibie firmy bądź na zewnątrz, zawsze konieczna jest wizja lokalna, aby poznać jaka w danym miejscu panuje sytuacja w zakresie zastanego oświetlenia, jak również geometrii przestrzeni - miejsca gdzie zdjęcia mogą się odbyć. Na tej podstawie należy wybrać najlepszą opcję. Bezpośrednie spotkanie ma także zdecydowanie korzystny wpływ na zbudowanie korzystnych relacji z przedstawicielem firmy, który będzie z nami współpracować przy realizacji sesji.

Portret biznesowy by Fotosceny

O czym należy pamiętać i czego przestrzegać planując i realizując sesję biznesową, jak również na etapie przetwarzania i retuszowania wykonanych zdjęć? Wskazówki wynikające z mojego doświadczenia zamieszczam poniżej:

 Miejsce sesji - biuro, studio, a może plener?

Jest to niezwykle istotny element i w głównej mierze zależy od oczekiwań firmy zlecającej, jakkolwiek każde rozwiazanie ma swoje plusy oraz wyzwania. Sesja realizowana w studio jest najbardziej komfortowa dla fotografa ze względu na stabilne warunki wewnątrz przez cały czas fotografowania oraz dostępność całego sprzętu fotograficznego na miejscu, bez konieczności jego przewożenia w inną lokalizację, ustawiania i konfiguracji. Z punktu widzenia klienta zlecającego plusem jest to, iż sesja może się odbyć w miejscu niezależnym, bez wpływu na bieżącą sytuację w biurze firmy i konieczności przygotowania/uporządkowania części przestrzeni biurowej, która mogłaby się znaleźć w kadrze, a także dedykowania wymaganej przez fotografa przestrzeni niezbędnej do umieszczenia całego sprzętu.

Minusem studia jest fakt, iż każda z fotografowanych osób musi po prostu do niego przybyć, co w przypadku większej liczby pracowników związane jest z wyzwaniem logistycznym, aby każdy pracownik przybył na swoją część sesji bez opóźnienia - każde, nawet drobne opóźnienie może wpływać wpływ na cały harmonogram sesji, konieczność ciągłego przekazywania informacji pozostałym pracownikom, co może dezorganizować ich pracę, a w przypadku zbyt długiego oczekiwania na miejscu - negatywnie wpływać na ich motywację, na znużenie czy zdenerwowanie, co może niekorzystnie wpływać również na ich wygląd na zdjęciu.

Sesja biznesowa w biurze to więcej pracy dla fotografa, który cały wymagany sprzęt musi przewieść do biura firmy, rozstawić i uruchomić. Firma musi również przeznaczyć powierzchnię biurową nie tylko w miejscu fotografowania, ale również dla celu składowania sprzętu fotografa. Należy podjąć decyzję, czy zdjęcia osób mają być realizowane na jednolitym tle, czy też w scenerii naturalnej. W tym drukim przypadku - miejsce, w którym będą realizowane zdjęcia musi być odpowiednio przygotowane - uprzątnięte i estetyczne, bez zbędnych przedmiotów w polu widzenia obiektywu aparatu. Miejsc powinno być ładne i jeśli jest takie oczekiwanie - posiadać w tle elementy związane z marką firmy - logo, elementy brandu. O ile to możliwe należy unikać miejsc, w których występują źródła światła o bardzo zróżnicowanej temperaturze barwowej - o ile takie punkty świetlne mają się znaleść w tle zdjęcia, jako punkty rozświetlające.

Ważne jest również, aby miejsce sesji było położone w miejscu bardziej zacisznym i z dala od głównych przejść - duży ruch innych pracowników, którzy chętnie przyglądają się sesji, może deprymować osoby fotografowane i utrudniać pracę fotografa.

Sesja biznesowa w plenerze - na przykład na tle nowoczesnych biurowców może dodać bardzo dobry efekt, wpływając mocniej na percepcję widza. Sesja taka niesie ze sobą jednak dużo dodatkowych wyzwań, w zależności również od liczebności fotografowanego zespołu. Pomijając oczywistą kwestię logistyki i harmonogramu dla poszczególnych osób, bardzo istotny jest fakt oświetlenia osoby fotografowanej. Tak jak w każdej opcji, również tutaj fotograf używa dodatkowego światła sztucznego, jakkolwiek w tym przypadku kluczowy wpływ na zdjęcia ma również światło zastane i jego wpływ na spójność wyglądu wszystkich zdjęć. Jeśli w dniu sesji przewija się na niebie trochę chmur, wówczas wiadomo, że będą okresy pełnego słońca i cienia - zdjęcia realizowane raz w słońcu, raz w cieniu będą się od siebie znacznie różnić niekorzystnie wpływając na spójność wszystkich zdjęć. Jeśli nawet dzień jest bezchmurny, ale mamy dużą liczbę osób do portretowania, wówczas sam ruch słońca w czasie sesji może nam zaburzyć oświetlenie sceny, np. przesuwając duże cienie biurowców na planie zdjęciowym.

Istnieje jeszcze sporo innych kwestii - do sesji w plenerze potrzebni są dodatkowi asystenci dbający o lampy, dbający o to aby się na przykład nie przewróciły w przypadku nawet mało wietrznej pogody. Fotograf oczywiście musi dysponować sprzętem błyskowym wyposażonym w akumulatory o wystarczającej pojemności dla całej sesji. Nawet lekko wietrzna pogoda może niekorzystnie wpływać na rozwiewanie włosów, co zwłaszcza u pań może dawać niepożądany efekt. Sam wybór dnia na sesję również może nie być prosty - przy zmiennej pogodzie może się okazać konieczność przełożenia sesji na inny dzień, więc przy większej grupie osób sesja na zewnątrz może być z tego powodu dyskwalifikująca.

 Pracownik firmy do współpracy z fotografem i logistyka sesji

Jest to absolutna konieczność, aby firma oddelegowała jednego pracownika, który będzie współpracował z fotografem przy wszystkich kwestiach komunikacyjnych, organizacyjnych oraz logistycznych. Osoba taka będzie stanowiła pierwszy punkt kontaktu między fotografem i firmą - przekazując fotografowi wszystkie wymagania, informacje nt. możliwości w przestrzeni biurowej, informację zwrotną od pracowników, a także przekazując pracownikom szczegóły zaplanowanej sesji, z uwzględnieniem dokładnego harmonogramu zdjęciowego oraz dodatkowych wymagań i wskazówek. W przypadku wystąpienia opóźnień przy realizacji zdjęć, lub na przykład losowego spóźnienia danego pracownika, osoba taka musi mieć możliwość skoordynowania dostępności kolejnych osób w oparciu o bieżący harmonogram.

 Ubiór pracowników

To bardzo istotna kwestia pod wieloma względami. Ważne jest, aby w miarę możliwości kolorystyka ubioru była zbliżona do brandu firmy - jeśli flagowe kolory firmy są stonowane, to niekorzystnie mogą wyglądać zdjęcia osób w ubraniach o bardzo jaskrawych, krzykliwych kolorach. Analogicznie, kolory ubrań powinny uwzględniać kolor tła na zdjęciu - z jednej strony nie kontrastować zbytnio, z drugiej - być na tyle różne, aby nie zlewać się z tłem. Jeśli ubrania mają być bardziej w stylu casual czy lifestylowym - warto aby wszyscy pracownicy ubrali się w podobnym kierunku. Jeśli w stroju biznesowym - to również spójnie, np. wszyscy panowie albo w marynarkach, albo w samych koszulach.

Dla estetyki zdjęć biznesowych istotne jest, aby ubrania były w idealnym stanie, tj. bez śladów zagnieceń - w praktyce jest to oczywiście niemal nierealne, ale warto to zdecydowanie zminimalizować na przykład przebierając się w docelowy strój już w biurze.

 Okulary

Pojawiające się na zdjęciach odbicia w okularach, pochodzące od oświetlenia, jest kwestią naturalną, jakkolwiek warto minimalizować ten efekt na ile to możliwe. Zdarza się, że osoby noszące okulary, używają je jedynie w konkretnych przypadkach - np. do pracy przy monitorze - wówczas wskazane jest, aby podczas fotografowania okulary zdejmować. W przypadku, gdy potencjalny efekt odbić w okularach jest zdecydowanie niepożądany przez klienta, wówczas należy ten fakt przekazać fotografowi przed sesją, aby w trakcie sesji mógł zastosować specjalne efekty prowadzące w efekcie do całkowitego wyeliminowania odbić.]

W każdym przypadku ważne jest, aby okulary były idealnie czyste - usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń czy kurzu może być bardzo kosztowne w post-processingu.

 Makijaż

Kwestia ta dotyczy naturalnie głównie kobiet, ale część uwag może dotyczyć również mężczyzn - chodzi o niekorzystne odbicia światła na skórze spowodowane rodzajem użytego makijażu lub też po prostu spoceniem twarzy. Konieczne jest wcześniejsze przekazanie paniom, aby w dniu sesji zdjęciowej użyły makijażu, który nie potęguje nadmiernie odbić światła. Dla celów minimalizacji odbić spoconej skóry, na planie zdjęciowym nie może zabraknąć specjalnych chusteczek do odtłuszczania twarzy.

 Fryzura, włosy

Praktycznie zawsze konieczne jest poprawienie fryzury już bezpośrednio na planie zdjęciowym - dlatego bardzo istotne jest, aby osoby fotografowane miały ze sobą odpowiednio szczotkę lub grzebyk.

 Retusz twarzy

Retusz twarzy realizowany jest w procesie obróbki zrealizowanych zdjęć i polega na usuwaniu ze zdjęcia niedoskonałości skóry. Dokonywane jest to w sposób delikatny, aby w żadnym wypadku nie wpłynąć na wizerunek fotografowanej osoby. U panów retusz zazwyczaj jest symboliczny, u pań dostosowany do potrzeb. W przypadku, gdy dana osoba życzy sobie retuszu mocniejszego w którymś konkretnym kierunku, wówczas koniecznie należy tę przekazać fotografowi odpowiednio wcześnie.

Zapraszam do obejrzenia mojego portfolio z przykładowymi realizacjami portretów biznesowych, oraz do kontaktu i skorzystania z mojej oferty fotografii wizerunkowej.