top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Budzyński · Fotosceny

Digitalizacja obrazów cz.1

Obrazy artystki Anity Dąbrowskiej

Fotografia i digitalizacja · Fotosceny


Można by pomyśleć, że w dygitalizacji obrazów nie ma nic kreatywnego. Otóż nie do końca jest to prawdziwe stwierdzenie. Obrazy z refleksyjną powierzchnią, np. olejne, o dużej powierzchni, są niezłym wyzwaniem, jeśli chce się je sfotografować eliminując wszelkie odbicia i refleksy światła z ich powierzchni. Ale metoda raz opracowana i dopracowana, daje się z powodzeniem wykorzystywać, co zdecydowanie usprawnia cały proces.

To na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę tworząc wersje cyfrowe obrazów, to zachowanie wierności kolorów, poziomu światłocieni oraz poprawnej geometrii fotografowanej pracy. Konieczne jest więc stosowanie wzorników kolorów, które potem sa nieodzowne przy obróbce cyfrowej zdjęć, dla zachowania naturalnego balansu bieli. Warunki realizacji zdjęć powinny zapewniać źródła światła o jednakowej temperaturze barwowej - mieszanie świateł podczas sesji odbija się zawsze fatalnie na jakości. Matryca aparatu powinna mieć taką rozdzielczość, aby bezstratnie można było zdygitalizowany obraz wydrukować w oryginalnych rozmiarach. Jakość obiektywu (rozdzielczość), a także zastosowana duża głębia ostrości jest wymagana, aby zapewnić idealną ostrość obrazu na całej jego powierzchni, z widoczną fakturą podłoża obrazu oraz fakturą nałożonej farby. No i bez montażu aparatu na solidnym statywie - praktycznie nie da się tego zrobić.

Praca fotograficzna jest dość powtarzalna ze względu na schemat, ale niepowtarzalna jeśli chodzi o możliwość przebywania w pracowni artyski, obcowania za każdym razem z nowymi dziełami, no ale przede wszystkim - okazja do niezwykle ciekawych i inspirujących rozmów z samą artystką. Prace są ogromne, nasycone rozgadanymi barwami, bardzo intrygujące, rozbudzające fantazję, dające do myślenia i często wprowadzające widza w konsternację. No, podobno praca powinna być przyjemnością ;)85 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Komentarz oczekuje na moderację

bottom of page