top of page

Fotografia sferyczna  360x180° i  wirtualne spacery

fotosceny

Produkcja wysokiej jakości zdjęć panoramicznych 360x180° jest procesem złożonym, wymagającym dużej wiedzy technicznej i praktycznego doświadczenia. Związane jest to z tym, że w oferowanych przeze mnie usługach nie wykorzystuję prostych kamer 360° generujących obrazy gotowe do wysłania do klienta, które oferują jedynie podstawową jakość.

Do realizacji moich usług używam profesjonalnego sprzętu w postaci wysokiej klasy profesjonalnej lustrzanki o wysokiej rozdzielczości matrycy, statywu dedykowanego do fotografii 360x180° oraz profesjonalnego oprogramowania do obróbki graficznej zdjęć, łączenia ich w sfery oraz do tworzenia wirtualnych wycieczek - bardzo wydajnych niezależnie od urządzenia, na którym wirtualny spacer jest oglądany, oraz posiadających ciekawe i praktyczne funkcjonalności.

 

Poniżej przedstawiam podstawowe informacje techniczne w formie pytań i odpowiedzi. Zapraszam do skorzystania z mojej oferty - bardzo chętnie odpowiem na wszelkie pytania i przedstawię szczegółową wycenę Państwa projektu.

0020_0072_Pano_v01_B7_PS2_LR.jpg

- pytania i odpowiedzi -

Jaki jest przedmiot usługi?

Realizuję zdjęcia sferyczne 360x180 stopni (sfery) oraz oparte o nie wirtualne spacery. Fotografuję przede wszystkim wszelkiego rodzaju wnętrza - mieszkania, apartamenty, biura, hotele, restauracje, sklepy, centra handlowe, punkty usługowe, obiekty sakralne, a także muzea, i budynki specjalne - jak pałace. Realizuję również projekty związane z przestrzenią zewnętrzną - np. parki, ogrody, lasy.

Czym wyróżniają się moje usługi?

Realizując sfery oraz wirtualne spacery dbam przede wszystkim o jakość:

- Wykorzystuję profesjonalny sprzęt - lustrzankę z matrycą o bardzo dużej rozdzielczości oraz głowicę dedykowaną do zdjęć sferycznych; zdjęcia wykonuję w tzw. formacie surowym, umożliwiającym w kolejnym etapie, bardzo efektywną obróbkę obrazów; nie używam tanich, gotowych kamer generujących obrazy z wieloma wadami i w formatach bardzo ograniczających późniejszą obróbkę

- Zdjęcia najczęściej wykonuję w technice HDR zapewniającej najwyższą tonalność obrazów, zwłaszcza miejsc o dużych kontrastach - dzięki temu otrzymuję sceny najlepiej oświetlone, miejsca bez przepaleń i bez niedoświetleń

- Panoramy wykonuję jako pełne sfery, tzw. 360x180 stopni - dzięki czemu w gotowych zdjęciach w pełni widoczne są tzw. punkty ZENITH NADIR -  tj. punkty na samej górze i na samym dole sfery. Zwłaszcza ten drugi punkt jest przez wielu fotografów najczęściej zamazywany lub ograniczany w wyświetlaniu, aby ukryć statyw fotograficzny. W moich sferach pokazuję te obszary w pełnej jakości, co ma szczególne znaczenie, gdy na dole sceny jest bardzo istotny element wnętrza - np. mozaika czy dywan, który stanowi o atrakcyjności wnętrza.

Punkt NADIR - przykład widoku sfery 360x180° - podłoga w małej łazience

Zdjęcie sferyczne 360 stopni - widok NADIR

Punkt NADIR - przykład widoku sfery 360x180° - posadzka w kościele z jubileuszowym ornamentem

Zdjęcie sferyczne 360 stopni - widok NADIR

W jakich technikach i formatach dostarczam gotowy produkt?

Gotowy produkt, w zależności od potrzeby klienta dostarczam w następujących postaciach:

- Pojedyncze zdjęcie (jedna sfera) w postaci pliku JPG z metatagami, umożliwiającymi poprawne wyświetlenie sfery przez umieszczenie jej w takich środowiskach jak Googla Maps czy Facebook.

- Pojedyncze zdjęcie (jedna sfera) w postaci gotowego środowiska do wyświetlania sfery, łącznie z automatycznym jej obracaniem, przy braku aktywności użytkownika. Dostarczone środowisko należy umieścić np. na serwerze, gdzie zaimplementowana jest strona klienta i w odpowiednim miejscu/oknie strony wprowadzić wywołanie dostarczonej panoramy.

- Zestaw sfer połączonych w wirtualny spacer i umieszczony w Google Maps w obszarze wizytówki klienta. Dostarczony spacer dostępny jest wówczas w Google Maps, przy czym dodatkowo można go również wyświetlać bezpośrednio na stronie klienta.

- Zestaw sfer połączonych w wirtualny spacer dostarczany jako środowisko do zaimplementowania bezpośrednio na stronie klienta.

Jaka jest różnica pomiędzy implementacją wirtualnego spaceru na Google Maps, a dedykowaną implementacją bezpośrednio na stronie klienta?

 

Google Maps:

- wirtualny spacer jest wspomagany strzałkami, umożliwiającymi przechodzenie do kolejnych miejsc

- widok jest statyczny, tj, obracany jest tylko w interakcji z oglądającym (za pomocą myszki, bądź ruchem palca)

- implementacja nie wymaga ingerencji w stronę internetową klienta, chyba, że potrzebuje on bezpośrednio na swojej stronie wyświetlić sfery/wirtualny spacer

- punkty ZENITH NADIR posiadają często zniekształcenia, których stopnień jest zależny od urządzenia, na którym sfery są oglądane (komputer, tablet, smartfon); w zależności od urządzenia, również sposób obsługi wyświetlania może się różnić

- mechanizm wyświetlania sfer jest standardowy i nie optymalizowany pod kątem wykorzystywanych urządzeń

Implementacja dedykowana:

- wirtualny spacer wspomagany jest tzw. hotspotami - specjalnie oznaczone miejsca, które po kliknięciu/dotknięciu prowadzą do kolejnych sfer

- instalowana jest w ramach strony internetowej klienta (choć samo środowisko może być na innych zasobach/serwerze)

- istnieje możliwość automatycznego obracani sfery przy braku aktywności oglądającego - tryb prezentacji miejsca

- poszczególne sfery można opatrzyć nazwami adekwatnymi do tych miejsc (np. Przedpokój, Recepcja, itp.), wyświetlanymi na stałe, bądź po najechaniu kursorem myszy na dany hotspot

- istnieje możliwość wyświetlenia menu z ikonami odpowiadającymi przykładowym operacjom: następna/poprzednia sfera, przybliż/oddal, obróć w prawo/w lewo, itp.

- istnieje możliwość wyświetlenia miniatur sfer - umożliwiających szybkie poruszanie się pomiędzy nimi

- istnieje możliwość wyświetlenia na stałe logo firmy

- wynikowe środowisko, które zostaje zaimplementowane, jest optymalizowane pod kątem jakości obrazu i szybkości działania, a także ilości danych przesyłanych przez internet, w zależności od urządzenia użytkownika (komputer, tablet, smartfon)

- jakość zdjęć sferycznych jest pełna i idealna - nie występują problemy z degradacją miejsc ZENITH NADIR

Jak długo trwa realizacja sesji fotograficznej?

Czas trwania sesji zależny jest od liczby pomieszczeń. Dla przykładu, mieszkanie składające się z przedpokoju, dwóch pokojów, sypialni, kuchni i łazienki zajmuje około 2 godzin czasu.

Po jakim czasie otrzymuję gotowe sfery/wirtualny spacer?

Czas zależy od liczby sfer i waha się od trzech dni do dwóch tygodni. W przypadku implementacji wirtualnego spaceru w Google Maps, dochodzi dodatkowo jeden dzień na procesy obsługi w firmie Google.

Jako jest koszt realizacji?

Koszt zależny jest od liczby sfer w jednym zamówieniu - im większa ich liczba, tym cena jednostkowa jest mniejsza. W każdym przypadku cenę kalkuluję indywidualnie, w zależności od zakresu - same sfery, wirtualny spacer w Google Maps, bądź implementacja dedykowana dla strony internetowej klienta.

Wirtualny spacer - przykład implementacji w Google Maps:

Wirtualny spacer - przykład implementacji dedykowanej na stronę internetową klienta:

bottom of page