top of page
  • Zdjęcie autoraTomasz Budzyński · Fotosceny

Fotografia architektury i wnętrz

Apartament w stylu retro · Warszawa

Fotografia sferyczna wnętrz i architektury · Fotosceny


Dziś miałem okazję fotografować bardzo oryginalne wnętrza - inwestor zaprojektował i zrealizował referencyjny 'apartament w stylu retro'. Jak sama nazwa wskazuje, styl wykończenia i wyposażenia tego mieszkania ma nawiązywać do minionych już czasów. Wszystko jest tu zrealizowane z największą pieczołowitością - przełączniki, wyłączniki, wsporniki półek, wyposażenie kuchni i łazienki, krany i kafle, drzwi przesuwne - większość z tych rzeczy to oryginały, wyszukane i pozyskane z przeróżnych źródeł, starannie odnowione i w pełni funkcjonalne. Trzeba przyznać, że robi to wrażenie.

Apartament, aczkolwiek urządzony bardzo efektywnie, jest mieszkaniem dość skromnym metrażowo - niemałym więc wyzwaniem jest zobrazowanie go na zdjęciach w sposób atrakcyjny tak, aby pojedynczym obrazem objąć jak największą przestrzeń, oddając jednocześnie jego charakter. Z pomocą tu przychodzi oczywiście obiektyw szerokokątny, choć w takich pomieszczeniach jak malutka łazienka czy pokój dziecięcy, zdecydowanie konieczne jest już użycie 'rybiego oka'. Pomimo zniekształceń geometrycznych, zdjęcia oddają klimat i architekturę tych miejsc. Oświetlenie w apartamencie do celów fotografii, jest również wyzwaniem - miejsca i jasne i ciemne, duży kontrast wzmacniany wpadającym ostrym słońcem.. konieczne staje się wykorzystanie trybu HDR i metody flambient, sztucznie doświetlając ciemniejsze miejsca. Powstaje po kilka klatek tego samego ujęcia, które w postprodukcji będą łączone w pojedyncze zdjęcia.

Inwestor zdecydował się również na wersję interaktywną zdjęć - rejestruję więc serię obrazów, które wykorzystuję później do budowy zdjęć sferycznych 360x80 stopni. Z nich z kolei buduję wirtualną wycieczkę. Wykorzystując np. google VR, potencjalny klient będzie mógł w dowolnym miejscu, niezależnie gdzie przebywa, zajrzeć do tego apartamentu w sposób wirtualny.

41 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


Komentarz oczekuje na moderację

bottom of page