top of page
Wydarzenia

Fotografia wydarzeń artystycznych

fotoreportaż · zdjęcia konferencji, spotkań, festiwali, koncertów, wystaw, wernisaży

fotosceny

 Zapraszam do skorzystania z mojej oferty realizacji materiałów fotograficznych do promowania planowanych przedsięwzięć oraz dokumentowania wydarzeń artystycznych typu festiwal, koncert, spotkanie, wystawa, wernisaż, prezentacja, gala, przedstawienie, konferencja.

Każde wydarzenie warte jest zapamiętania w pamięci na dłużej, do przekazania innym, dla zapewnienia możliwości powrotu do danego zdarzenia w dowolnej chwili, do przekazania kolejnym pokoleniom w formie archiwum. Fotografia współcześnie jest jednym z tych mediów, które pozwala na natychmiastową rejestrację, przekazanie dalej, zarchiwizowanie praktycznie bez strat jakości, tworząc świetną dokumentację. Oprócz tych funkcji informacyjnych, fotografia jest świetnym materiałem promocyjnym oraz pamiątką dla uczestników i gości wydarzeń.

Fotografia wydarzeń artystycznych

Przy wyborze fotografa do realizacji fotoreportażu, kluczowe jest jego doświadczenie, które najlepiej obrazuje jego portfolio. Bardzo ważny jest jego styl oraz umiejętności radzenia sobie w różnych okolicznościach oświetlenia, geometrii przestrzeni, w którym wydarzenie się odbywa czy też dynamiki sceny (ruchu). To wszystko jest kluczowe dla oddania naturalnego charakteru i klimatu wydarzenia. Ważne jest to, jaki jest styl działania fotografa - czy potrafi zachować się subtelnie i cicho, aby nie absorbować uwagi uczestników i nie przeszkadzać w wydarzeniu widzom (również głośnym działaniem sprzętu fotograficznego). Czy zapoznaje się z wyprzedzeniem z planowanym przebiegiem wydarzań i jest wcześniej przygotowany do efektywnej rejestracji poszczególnych etapów tak, aby nie umknęła mu żadna kluczowa scena. Czy w miarę możliwości, spotyka się wcześniej z głównymi bohaterami wydarzenia, przedstawiając się, uprzedzając o sposobie w jaki zamierza działać przy fotografowaniu i czy upewnia się, że jego działania nie będą nikomu przeszkadzać. To wszystko służy również budowie odpowiednich relacji z głównymi uczestnikami spotkania.

Fotografia wydarzeń artystycznych

Ważne jest, aby fotograf przygotował się do rejestracji materiału fotograficznego tak, aby spełnić wszystkie oczekiwania zleceniodawcy - musi wiedzieć na czym się skoncentrować, aby wyeksponować wszystkie kluczowe elementy w obrazie. Kluczowa jest przy tym kreatywność fotografa - ukazywanie scen w sposób atrakcyjny i oryginalny, bez powielania utartych ścieżek i schematów, ciekawe kadrowanie, efektywne wykorzystanie światła zastanego oraz w razie potrzeby - zaaranżowanie światła dodatkowego, jeśli takie jest dopuszczalne w danym przypadku i stanowi uzupełnienie światła zastanego.

Fotografia wydarzeń artystycznych by Fotosceny

Zdjęcia rejestrowanego fotoreportażu powinny podkreślać tematykę wydarzenia, obrazować reakcje i emocje uczestników. Osoby, które pojawią się na zdjęciach powinny być sfotografowane w sposób korzystny, obrazując ich pożądany wizerunek - zdjęcia z niekorzystnym oświetleniem twarzy, zamkniętymi oczami czy chwilowym grymasem na twarzy, powinny być zdecydowanie odrzucane, analogicznie jak zdjęcia nieostre czy poruszone.

Zapraszam do obejrzenia czterech wybranych pełnych relacji ze zrealizowanych fotoreportaży.

Znacznie więcej reportaży znajduje się do obejrzenia na moim Blogu tematycznym:

Fotogaleria fotoreportaży zrealizowanych w ramach festiwalu Muzyka na Szczytach w Zakopanem

MnSzcz2018
MnSzcz2017